Czy istnieje różnica między śpiewakiem, a trenerem wokalnym i czy to ma znaczenie?

Uważam, że istnieje różnica i że każda z nich jest ważna dla kariery piosenkarza.

Nauczyciel śpiewu

Pierwszą różnicą pomiędzy lekcją śpiewu, a sesją wokalną jest główny temat lekcji. Nauczyciele śpiewu pracują nad techniką wokalną. Możesz wykonywać ćwiczenia z funkcjami wokalnymi, wzorami nut i pojedynczymi notatkami, zaprojektowanymi w celu uzyskania określonego brzmienia lub udoskonalenia umiejętności w określonej części zakresu. Zazwyczaj większość lekcji zostanie poświęcona tym ćwiczeniom technicznym, chociaż może być trochę czasu na rozwiązywanie problemów z piosenkami – wprowadzenie techniki w kontekst. Czasami nie można śpiewać piosenki w trakcie lekcji techniki, ponieważ celem jest odkrycie rzeczy, które nie działają dla ciebie i ich naprawienie.

Druga różnica dotyczy struktury lekcji. Dobry nauczyciel śpiewu pomoże ci zbudować technikę wokalną i wytrzymałość, dzięki czemu uzyskasz uporządkowaną pracę domową, ćwiczenia głosowe do ćwiczeń i planujesz instrukcje techniczne w dłuższym okresie czasu.

Wielu nauczycieli śpiewu będzie korzystać z połączenia informacji technicznych, intuicji i treningu umiejętności lub stylu w swoich sesjach.  Nauczyciele, którzy rozumieją funkcję wokalną na bardzo głębokim poziomie, mogą słuchać głosu, rozdzielać go i zapewniać precyzyjny wkład techniczny, aby natychmiast go poprawić, jednym strzałem lub lekcją po lekcji. Szkolenie, które prowadzimy w ramach programu akredytacji nauczycieli wokalnych, prowadzi do tego, że nauczyciele śpiewu dokładnie to robią – precyzyjna diagnoza wokalna, głębokie zrozumienie funkcji wokalnych i fizjologii oraz twórczy talent do dokładnych, ukierunkowanych ćwiczeń i rutyny.

Bądź świadomy, że istnieją niewykwalifikowani nauczyciele śpiewu, którzy dają te same ćwiczenia każdemu uczniowi, niezależnie od trudności technicznych czy indywidualnych umiejętności wokalnych ucznia. A jeśli to nie zadziała w pierwszym (drugim, piątym, dwudziestym …) tygodniu, to jasne, ponieważ po prostu nie pracujesz wystarczająco ciężko.

Trener wokalny

Trener wokalny oczekuje, że będziesz wiedział, jak śpiewać, i pomoże ci umieścić technikę w kontekście, znaleźć najlepszą wersję Twojego głosu i stylu dla każdej piosenki, a także pomóc Ci stworzyć, zrozumieć i wypolerować swoją występującą osobowość. Prawdopodobnie będziesz śpiewał piosenki przez cały czas, ponieważ celem sesji jest odkrycie, w jaki sposób grasz, co robisz z materiałem piosenki i czy twój widok / koncepcja działa dla ciebie.

Trenerzy wokalni mogą obejmować wiele rzeczy, w tym styl muzyczny, frazowanie, zapamiętywanie, działanie lub intencje atmosfery, znajdowanie wersji piosenki, wybór muzyki do zestawu, technikę przesłuchania, a nawet posunięcie się do porady na temat „wyglądu”.

Tak jak w przypadku nauczyciela śpiewu, naprawdę utalentowany trener wokalny może słuchać, jak mówisz lub śpiewasz i identyfikuje twoje mocne strony, pomaga znaleźć autentyczny występ i zapewnia ukierunkowane, spersonalizowane techniki wykonania, które pomogą Ci znaleźć najlepszą wersję dla (i) ty. Wielu dyrygentów chóralnych jest dobrymi trenerami wokalnymi, starając się uzyskać jak najlepsze wyniki ze swoich grup.

Negatywy trenera wokalnego

Słowo o trenerach wokalnych i porady w zakresie techniki wokalnej: jeśli twój trener wokalny zaczyna podawać ci informacje techniczne, takie jak „musisz zmniejszyć krtań” lub „nie twórz wystarczająco mocno”, upewnij się, że mają formalne wykształcenie w zakresie pedagogiki głosu i wykwalifikowany do udzielania porad dotyczących technik wokalnych. Wielu trenerów wokalnych po prostu zbiera zwroty i pojęcia w miarę ich używania i używa ich bez znajomości indywidualnych głosów i ograniczeń każdej techniki.

Chociaż wielu wokalnych trenerów pracowało na wysokim poziomie w branży muzycznej jako wykonawcy (często na klawiszach lub jako dyrygent), nie wszyscy śpiewali profesjonalnie. Zazwyczaj są instrumentalistami, więc będą dobrze rozumieli muzykę i styl. Jest naprawdę garstka wokalnych trenerów